• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Aktualności
13 Sierpień 2014
kategoria:
Aktualności

W dniu 12 sierpnia 2014 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kępnie odbyło się oficjalne  zakończenie pierwszego etapu projektu „Bezpieczny powiat z AED”, a mianowicie przekazanie zakupionych w ramach przedsięwzięcia automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (ang. AED - Automatic External Defibrillator) poszczególnym samorządom biorącym udział w projekcie. Założeniem projektu jest montaż urządzeń AED w następujących miejscach:

1. Powiat Kępiński:

    a) DPS Rzetnia

    b) Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem

    c) Szpital Grębanin

2. Gmina Kępno:

     a) KOSiR

     b) Mikora w Mikorzynie

3. Gmina Baranów:

     a) UG Baranów

4. Gmina Łęka Opatowska:

     a) OSP Łęka Opatowska

5. Gmina Perzów:

     a) OSP Perzów

     b) OSP Trębaczów

6. Gmina Trzcinica:

     a) OSP Trzcinica

     b) OSP Laski

7. Gmina Rychtal:

     a) UG Rychtal

Na spotkaniu oprócz  przedstawicieli biorących udział w projekcie stron obecni byli: Radny Rady Powiatu Kępińskiego Michał Solecki- inicjator przedsięwzięcia, Miron Leśniarek - ratownik medyczny oraz Grzegorz Dokurno- przedstawiciel firmy Max Harter, będącej dystrybutorem defibrylatorów AED PHILIPS HeartStart na polskim rynku. Oficjalnego przekazania urządzeń grupie zakupowiej, wskład której oprócz powiatu kępińskiego wchodzi 6 gmin, dokonał starosta kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz

Kolejnym etapem projektu jest szeroko rozumiana promocja ratowania życia poprzez udzielanie pierwszej pomocy. Podkreślić należy, że obecnie Powiat Kępiński jest jedynym w województwie wielkopolskim powiatem, posiadającym tak dużą ilość defibrylatorów AED, ratujących życie i zdrowie lokalnej społeczności, a także turystów przebywających w naszym regionie. Chcemy w ten sposób pokazać jak ważną misją jest ratowanie ludzkiego życia poprzez budowanie świadomości defibrylacji i technik pierwszej pomocy.

Jak wykazują statystyki każdego roku u około 400 tys. Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia, z czego w ok. 350 tys. przypadkach zdarza się to poza szpitalem, tj. na ulicy, w miejscu pracy, w czasie zabawy lub ćwiczeń. Najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia jest tzw. migotanie komór. Mięsień serca kurczy się w sposób nieregularny i pompuje krew w sposób nieefektywny. Ta nie dotlenia komórek i w efekcie cały organizm przestaje funkcjonować. Ratunek w takich przypadkach musi przyjść jak najszybciej. Kiedy serce staje, nie ma czasu na wahanie - potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Z każdą minutą szanse przeżycia zmniejszają się o 10 %. Najlepszą metodą przywrócenia właściwego rytmu pracy serca jest defibrylacja, czyli wysłanie impulsu elektrycznego ze specjalnego urządzenia – defibrylatora. Jak wykazują europejskie statystyki, obecnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa przypadek nagłego zatrzymania krążenia. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków takiego zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (ang. AED - Automatic External Defibrillator) waży ok. 4-5 kg, z wyglądu przypomina niewielką walizkę. Defibrylator jest bardzo prosty w użyciu. Obrazkowa instrukcja obsługi prowadzi ratownika krok po kroku i w zrozumiały sposób wyjaśnia, w jaki sposób ułożyć chorego i jak umieścić na jego ciele elektrody. Urządzenie samo ocenia rytm pracy serca i decyduje, czy potrzebna jest defibrylacja. Jeśli uzna, że tak, samo dobiera odpowiednią moc impulsu i wskazuje moment jego wysłania. Osoba podejmująca akcję ratunkową może być pewna, że nie zrobi nic niewłaściwie.

Poniżej link do relacji z wydarzenia przygotowany przez TV Wielkopolska:
http://tvwielkopolska.pl/index.php/kalisz/kpno/13952-kpno-pierwsza-pomoc-jeszcze-szybsza-

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.

do góry